TVP.PL > TVP 1 > FILMY W JEDYNCE > POLECAMY

21:25
2017-05-20
Air Force One
Film sensacyjny

USA 1997, 120 min
Reżyseria: Wolfgang Petersen
Scenariusz: Andrew W. Marlowe

Air Force One to obowiązująca od września 1961 r. nazwa samolotu, którym podróżuje prezydent Stanów Zjednoczonych. Od 1943 r. amerykańscy przywódcy są wierni boeingom. Kiedyś był to boeing 707-320B, dziś - boeing 747-200B poddany zresztą gruntownej modernizacji. Nazwa Air Force One przysługuje dwóm samolotom tego typu o numerach porządkowych 28000 i 29000. Każdy z nich jest przystosowany do potrzeb prezydenta i jego świty: ma gabinet z garderobą i prysznicem dla prezydenta, dwa pokoje konferencyjne, dwie kuchnie, które mogą serwować jednorazowo nawet sto posiłków, sześć wind.

Wyposażony jest w 85 linii telefonicznych i najnowocześniejszy system komunikacji satelitarnej. Rozwija prędkość 630 mil na godzinę i może zabrać na pokład 102 osoby, w tym 26 członków załogi. Jest to (zwłaszcza od czasu tragicznych wydarzeń 11 września 2001 r.) najbardziej strzeżony samolot na świecie.

Dla hollywoodzkich scenarzystów wszystko jest jednak możliwe, nawet uprowadzenie Air Force One z prezydentem na pokładzie. A scenariusz tego filmu napisał debiutant, Andrew W. Marlowe. Reżyserię powierzono pochodzącemu z Niemiec Wolfgangowi Petersenowi („Okręt”, „Na linii ognia”, „Niekończąca się opowieść”, „Mój własny wróg”, „Okruchy pamięci”), który rozpoczął realizację od jednej z najdramatyczniejszych, a przez to i najtrudniejszych scen: piloci prezydenckiego boeinga usiłują wylądować awaryjnie na lotnisku wojskowym w Niemczech, w ostatniej chwili terroryści przejmują stery i podrywają maszynę do dalszego lotu. Sekwencja ta powstała na terenie bazy lotnictwa w Columbus w stanie Ohio, wykorzystano w niej - dzięki poparciu Białego Domu i Pentagonu - myśliwce F-15 i śmigłowce Blackhawk, a w zdjęciach wzięło udział 250 żołnierzy. Łączny budżet filmu wyniósł 80 mln dolarów, z czego 20 mln przypadło grającemu główną rolę Harrisonowi Fordowi.

Prezydent Stanów Zjednoczonych, James Marshall, wraca z Moskwy do Waszyngtonu samolotem Air Force One. Na pokładzie jest także 6 rosyjskich dziennikarzy, którzy przeprowadzają z nim wywiad. Okazują się oni groźnymi terrorystami, którzy dzięki pomocy jednego z agentów Secret Service, Gibbsa, przejmują kontrolę nad samolotem. Prezydentowi udaje się ukryć. Przywódca terrorystów, Iwan Korszunow, żąda uwolnienia generała Radka, nacjonalisty aresztowanego przez rosyjskich i amerykańskich komandosów. W przypadku niespełnienia jego żądania grozi wymordowaniem zakładników: żony i córki prezydenta oraz załogi samolotu. Marshall staje przed poważnym dylematem: tuż przed odlotem z Moskwy zapowiedział w płomiennym przemówieniu, że Stany Zjednoczone nigdy nie podejmą negocjacji z terrorystami. Teraz musi wybierać między swoimi przekonaniami i obietnicami a życiem najbliższych.


Air Force One
Film sensacyjny, 120 min, USA
Reżyseria: Wolfgang Petersen
Scenariusz: Andrew W. Marlowe
Występuja: Harrison Ford, Gary Oldman, Wendy Crewson, Paul Guilfoyle, William H. Macy, Liesel Matthews, Dean Stockwell, Glenn Close, Jurgen Prochnow i inni