a
b
c
d
e
f
g
h
i
j
k
l
m
n
o
p
r
s
t
u
w
x
y
z
TVP.PL > TVP 1 > FILMY W JEDYNCE > INDEKS FILMW

3
Jak rozpętałem drugą wojnę światową, część 1. Ucieczka
Komedia

Polska 1969, 83 min
Reżyseria: Tadeusz Chmielewski
Scenariusz: Tadeusz Chmielewski

Oceń film:

Film „Jak rozpętałem II wojnę światową” stanowi adaptację popularnej powieści Kazimierza Sławińskiego „Przygody kanoniera Dolasa”. To wojenna farsa o pechowym szeregowcu Franku Dolasie (Kociniak), który chce koniecznie zabłysnąć bohaterskimi czynami, ale wplątuje się w coraz bardziej niesamowite tarapaty. 31 sierpnia 1939 roku Dolas przybywa na granicę niemiecką w składzie plutonu mającego wzmocnić obronę stacji kolejowej. Zasypia, a jego karabin przypadkowo wypala. Franek jest przekonany, że rozpętał wojnę.

Dostaje się do niewoli niemieckiej. W stalagu chce zorganizować ucieczkę, ale jego przesadny entuzjazm zraża obozowych konspiratorów. Franek nie rezygnuje jednak ze swego zamiaru. Zwłaszcza że jego pierwsza, nieudana próba wyrwania się z obozu, za którą Dolas dostaje trzy tygodnie karceru, zmienia stosunek kolegów do pechowego uciekiniera.


Jak rozpętałem drugą wojnę światową
Komedia, 83 min, Polska
Reżyseria: Tadeusz Chmielewski
Scenariusz: Tadeusz Chmielewski
Muzyka: Jerzy Matuszkiewicz
Występuja: Marian Kociniak, Wirgiliusz Gryń, Stanisław Milski, Ludwik Benoit, Mieczysław Stoor, Emil Karewicz, Elżbieta Starostecka, Tomasz Zaliwski, Zdzisław Kuźniar, Janusz Ziejewski, Bohdan Ejmont i inni